Як вийти з аб’юзу?

Що таке аб’юзивні стосунки та як їх розпізнати?

Аб’юзивні стосунки (з англ. слова abuse — насильство) — стосунки, у яких один партне_р вчиняє насильство по відношенню до іншого/іншої, воно, може, бути психологічне, фізичне, економічне, репродуктивне, сексуальне. У таких стосунках одина людина домінує та пригнічує іншу, порушуючи основу партнерських взаємин — горизонтальну структуру, де партне_ри на рівних.

Аб’юзивними бувають не лише партнерські або ж романтичні стосунки, а й родинні, дружні, робочі і взагалі будь-які взаємини.

Аб’юзивною може бути людина будь-якої ґендерної ідентичності, сексуальності, раси, етнічної приналежності, соціального статусу тощо. Не існує єдиного образу, якому відповідає аб’юзер/аб’юзерка.

Тож, як розпізнати аб’юзивно_го партнер_а, ось основні критерії на, які можна спиратись:

  • Контролююча поведінка. Бажання контролювати різні аспекти вашого життя, з ким спілкуватись і скільки, куди можна й не можна ходити, чим цікавитися та, як проводити вільний час.
  • Постійна критика. Ваші дії, зовнішність, вподобання піддаються жорсткій критиці на постійній основі.
  • Маніпуляції. Людина різними шляхами намагається вплинути на вашу поведінку, щоб змусити робити те, чого хоче вона, тисне на відчуття провини, та намагається зробити так, щоб ви почувалися винними.
  • Ґазлайтинг. Вас переконують у тому, що ви все неправильно розумієте/пам’ятаєте, що ваше сприйняття подій викривлене та не відповідає дійсності.
  • Необґрунтовані ревнощі до друзів, родичів, колег, людей, які потенційно можуть вас приваблювати, в надмірній формі.
  • Емоційні гойдалки, ставлення та поведінка партнер_а стосовно вас змінюється залежно від його/її/їх настрою.
  • Намагання ізолювати вас від зв’язків поза стосунками, щоб зробити залежними від себе, заборона спілкуватися з іншими, працювати, мати власні фінансові збереження.
  • Погрози в різній формі вам, вашим близьким або собі з метою здобути контроль.

Певні токсичні прояви можуть відтворюватися під час конфліктів у звичайних відносинах. Різниця в тому, як цей конфлікт вирішується і чи змінюється поведінка людини в подальшому за схожих ситуацій, після того, як ви проговорили, що могло зачепити кож_ну.

В аб’юзивних стосунках конфлікти мають систематичність і постійну повторюваність, під час суперечок з аб’юзер_ом почуття та переживання потерпіло_ї знецінюються або ж взагалі не мають простору для відтворення/прояву. У таких стосунках потерпіл_а перманентно почувається в небезпеці.

Причини через, які людина стає аб’юзивною досі важко відслідкувати. Навколо цього питання вирує безліч дискусій серед різних спеціаліст_ок. Варто розуміти, що такі люди не завжди мають попередній травматичний досвід або встановлені психіатричні діагнози, навпаки можуть підпадати під критерії психічно «здорової» людини.

Навіть якщо аб’юзивній поведінці людини передує травматичний досвід чи інші обставини/особливості, це не є виправданням та поясненням насильства.

Як вийти з аб’юзивних стосунків?

В аб’юзивні стосунки може потрапити кож_на, незважаючи на особистісні якості, характер, самооцінку тощо, варто про це пам’ятати та не звинувачувати себе за те, що опинились у такій ситуації.

У насильстві завжди винен той, хто його вчиняє!

Насамперед потрібно усвідомити та прийняти факт, що ви перебуваєте в небезпечних та нездорових відносинах, і не заслуговуєте на це. Слід відмовитись від ідеї, що людина зміниться та все налагодиться, відновити безпеку у стосунках з людиною, де присутнє насильство, вкрай важко. Спирайтесь на факти, які ви вже маєте.

Оцініть ситуацію, які потенційні небезпеки можуть виникнути в разі розриву відносин. Зберіть контакти центрів, організацій, які можуть надати прихисток, психологічну, юридичну допомогу та звернутися за нею (нижче ми надамо посилання на вказані організації). Зберіть основні документи та тримайте їх у легкодоступному для вас місці, про яке знаєте лише ви.

Якщо над вами скоюють фізичне насильство, фіксуйте наслідки побоїв на камеру, якщо матимете змогу; зберігайте докази на пристроях, так, щоб кривдник не міг їх знайти.

Поділіться з близькими людьми ситуацією у якій опинились, попросіть підтримку та допомогу. Може бути страшно та соромно ділитися з іншими, але пам’ятайте, що ізоляція — це один з інструментів контролю аб’юзер_а.

Спробуйте відновити фінансову незалежність, за можливості відкладайте кошти. Якщо ви не працюєте та фінансово залежні від партнер_а спробуйте влаштуватися на роботу, якщо такий варіант доступний.

Довіряйте собі та своїм відчуттям, ведіть щоденник, записуйте переживання, це може допомогти усвідомити, що вам не здається. Будьте до себе добрими та підтримуючими, дуже важливо бути на своєму боці.

Після розриву намагайтесь максимально дистанціюватися від аб’юзивно_го колишньо_го партнер_а, розірвіть зв’язок та за можливості взагалі не контактуйте.

Дайте собі час на відновлення, зверніться за психологічною допомогою, щоб на шляху зцілення мати підтримку.

Безліч причин можуть тиснути та змушувати залишатись в аб’юзивних стосунках, у кожно_ї вони свої, але варто дозволити собі обирати себе, крок за кроком. Знайте, що ви заслуговуєте на безпеку, повагу та бути щасливими!

Текст: Анастасія Сопік

Перелік центрів, до яких можна звернутись за допомогою:

La Strada
Telegram: @NHL116123
Instagram: @lastradaukraine
Електронна пошта: hotline@la-strada.org.ua

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації:
Лінія працює цілодобово
За номерами 0 800 500 335 (зі стаціонарних) або 116 123 (з мобільних)
Дзвінки безкоштовні, анонімні, конфіденційні

Національна гаряча лінія для дітей та молоді:
Цілодобово
За номерами 0 800 500 225 (зі стаціонарних) або 116 111 (з мобільних)
Дзвінки безкоштовні, анонімні, конфіденційні

jurfem
Безоплатна юридична та психологічна допомога
068 145 55 90
Instagram: @jurfem.ua
Електронна пошта: office@jurfem.com.ua

next-text

Читати далі: Феномен звинувачення постраждалої